Urządzenie wielofunkcyjne HP PSC 1510

Jak sama nazwa wskazuje mamy doczynienia ze sprzętem łączącym cechy kilku urządzeń. Są to: skaner, drukarka atramentowa i kopiarka dokumentów. Przedstawie wam cechy (zarówno dobre jak i złe) tego urządzenia. Przedstawię ją w takim świetle, aby każdy mógł sobie sam odpowiedzieć na pytanie czy warto zainteresować się tym „kombajnem”. Na pewno pierwszą dobrą cechą jaka rzuca się w oczy już po przejrzeniu kilku ofert jest oszczędność. Za cenę średniej klasy drukarki atramentowej dostajemy również skaner i kserokopiarkę. Może nam się nie przydadzą, ale mamy to uczucie, że udało nam się kupić więcej za mniej (i tak jest). PSC 1510 po rozpakowaniu z obszernego pudła wygląda jak leżący na boku komputer PC. Wrażenie to znika jednak po otwarciu klapy podajnika do papieru, która umieszczona jest na przednim panelu. Z klapy można jeszcze wysunąć zastawkę dzięki której wychodzące kartki papieru nie pogną się i nie wypadną. Do podajnika można włożyć różne rozmiary papieru-od zwykłych kartek A4 poprzez koperty, aż do szerokości karty kredytowej. Ułatwia to regulowane wejście podajnoka. Nad nim znajduje się panel przedni, który można otworzyć (jest to niezbędne do wymiany tuszu). Gdy to zrobimy kartridże przesuwają się ze story lewej do prawej tak aby ułatwić do nich dostęp użytkownikowi. Mamy dwa pojemniki -pierwszy z tuszem kolorowym, a drugi z czarnym. Oba znajdują się w zestawie, więc aby uruchomić drukarkę należy je przedtem zamontować. Prócz nich w zestawie znajduje się obszerna instrukcja obsługi w kilku językach (także polskim), karta gwarancyjna, koperta na zużyte kartridże (w założeniu firmy powinniśmy je im odsyłać do utylizacji), płyta z elektroniczną instrukcją obsługi i płyta ze sterownikami na której znajduje się też oprogramowanie.

Od góry jest skaner przykryty drugą klapą. Jej zaletą jest to, że możemy ją odczepić np. przy skanowaniu grubej książki. Kopiarka ujawnia się tylko kilkoma przyciskami na panelu kontrolnym (tak naprawdę jest połączeniem drukarki i skanera). W pudełku znajdziemy też naklejki na panel kontrolny w kilku językach (PL również). Obok podajnika jest kawałek pustego miejsca gdie znajduje się port PictBridge (do podłączenia aparatu cyfrowego i drukowania zdjęć bez pośrednictwa komputera) i włącznik/wyłącznik (tak na prawde nie wyłącza urządzenia lecz przenosi je tylko w stan uśpienia). Sprzęt łączy się z pecetem przez port USB 2.0. Teraz trochę o zagadnieniach jakościowych. Drukarka całkiem dobrze sprawuje się jako… drukarka. Osiąga przyzwoitą jakość wydruku zarówno tekstu jak i kolorowej grafiki. Trochę gorzej jest ze zdjęciami, ale czego więcej można chcieć od urządzenia za 350 zł. Skany wykonywane przez HP też nie pozostawiają wiele do życzenia (rozdzielczość do 4800 dpi). Czasem zdaża się, że skaner coś utnie, ale dołączone oprogramowanie (HP image zone) pozwala na podgląd i zweryfikowanie obszaru skanu jeszcze przed jego rozpoczęciem. Na tle tych funkcji bardzo dobrze wypada kopiarka. Sumiennie wypełnia powierzone jej zadanie. Do wyboru mamy trzy rodzaje jakości i kopiowanie kolorowe lub czarno-białe. Wszystkie czynności są wykonywane w miarę szybko, ale jeżeli chcemy uzyskać lepszą jakość naturalnie musimy poczekać trochę dłużej. Zazwyczaj kolory wydruku odpowiadają odcieniowo tym, które widzieliśmy na ekranie monitora. Ponadto tusz nie wysycha tak szybko jak w innych drukarkach (sprzedawca powiedział, że to charakterystyczne dla urządzeń firmy HP). Ta i następna cecha, którą zaraz wymienię, powoduj, że HP PSC 1510 jest urządzeniem dla osób mało drukujący.

Mianowicie powodem z jakiego nie założymy z tym „kombajnem” domowej drukarni jest to, że ceny eksploatacji drukarek HP są nieporównywalne. Jeden kartridż z czarnym tuszem kosztuje ok. 80 zł, a kolorowy 110 zł!. Po dwóch wymianach z portfela ubywa nam drugie tyle co daliśmy za sam sprzęt (nie liczę już papieru). Na szczęście producent wprowadził niedawno nową linię wkładów. Dla mało drukujących są wkłady HP Standard w cenie od 38 zł. Do częstych wydruków w większych ilościach są wkłady HP Value-dwa razy droższe, ale umożliwiające do 5 razy więcej wydruków. Trzecia grupa to HP Speciality przeznaczone do wydruku zdjęć (nie znam ich ceny). Drugie rozwiązanie to kupno nieorginalnych tuszy (u mnie były trudności z ich znalezieniem). Podsumowując urządzenie wielofunkcyjne HP PSC 1510 jest dobrą propozycją dla niewymagających i niezbyt częstych drukarzy. Dla bardziej wymagających (czyt. bogatych) wadą może być brak bajerów typu czytnik kart pamięci, wyświetlacz, łącze Wi-Fi, więc im polecam droższe (nie zawsze lepsze) rozwiązania. Suma sumarum sprzęt ten robi to, do czego został stworzony z dostateczną (nie mylić ze szkolną oceną!) jakością.

Cena: ok. 350 zł
Plusy:

-cena,
-przyzwoita jakość,
-wielofunkcyjność,
-małe rozmiary.

Minusy:

-cena eksploatacji,
-brak bajerów,
-jeden podajnik.

Strona producenta: www.hp.pl

Comments are closed.